Lutownice kolbowe

Lutownice kolbowe

W każdym warsztacie elektronicznym znajduje się lutownica. Niejednokrotnie to urządzenie jest obecne także w przydomowych warsztatach i pracowniach majsterkowiczów. Lutownice charakteryzują się szerokim zastosowaniem, począwszy od pracy z przewodami elektrycznymi, a skończywszy na lutowaniu niewielkich elementów elektronicznych. Wśród politechnik oraz szkół technicznych największą popularnością cieszą się lutownice kolbowe. Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich to najlepszy stosunek ceny do jakości wykonania i uniwersalności. W zależności od producenta oraz konkretnego modelu poszczególne urządzenia różnią się od siebie wielkością, masą, mocą oraz rodzajem grotów. Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego urządzenia?

Podstawowe informacje o lutownicach kolbowych

Lutownice kolbowe wyróżnia prosta i niezawodna konstrukcja, dzięki której urządzenia tego typu cechują się bezproblemowym działaniem. Modele kolbowe są najczęściej wybierane przez osoby początkujące, które zaczynają swoją przygodę z nauką lutowania. Zasada działania lutownicy tego typu jest bardzo prosta. Generująca ciepło grzałka podgrzewa grot wykonany najczęściej z metalu. Czas potrzebny na uzyskanie maksymalnej temperatury jest uzależniony m.in. od mocy sprzętu.

  • Choć w większości przypadków lutownice są zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej, to na rynku można znaleźć też modele USB. Urządzenia tego typu cechują się mocą około 8W i rozgrzewają grot do około 380℃. Można je podłączyć do odpowiedniej ładowarki sieciowej lub mobilnej baterii. Lutownice tego typu cechują się kompaktowymi rozmiarami i niską masą.

  • Lutownice oporowe o mocy około 25 W idealnie nadają się do pracy z niewielkimi elementami elektronicznymi. Co więcej, są wykorzystywane zarówno do prac związanych z lutowaniem, jak i rozlutowywaniem. Wybrane modele rozgrzewają grot do około 300℃.

  • Na rynku są dostępne także lutownice kolbowe, umożliwiające m.in. regulację temperatury zadawanej na grot. Co więcej, wybrane urządzenia mają wbudowaną diodę LED, której głównym zadaniem jest sygnalizacja pracy sprzętu. W przypadku lutownic kolbowych o mocy około 30 W można rozgrzać grot od około 200℃ do około 450℃.

  • Wśród modeli o mocy od około 40 W do 50 W można znaleźć urządzenia zasilane bezpośrednio z gniazdka zapalniczki samochodowej. Lutownice kolbowe tego typu idealnie nadają się do drobnych napraw elektryki w pojeździe. Wybrane modele są wyposażone w praktyczną gumową rękojeść, zapewniającą pewny chwyt.

  • Lutownice o mocy około 60 W dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są urządzenia zasilane bezpośrednio z instalacji elektrycznej. Drugą zaś modele zasilane 24 V napięciem.

Modele o mocy ponad 100 W niejednokrotnie są wyposażone w specjalną podstawkę podnoszącą komfort pracy. Lutownice kolbowe idealnie nadają się pracy z elementami SMD, a także do montażu przewlekanego.

Wszechstronne wykorzystanie lutownic kolbowych

Kolejną zaletą lutownic oporowych jest możliwość szybkiej wymiany grotu np. poprzez odkręcenie i przykręcenie jednej śruby. Wybrani producenci oferują zestawy, w których oprócz urządzenia, znajduje się kilka rodzajów grotów.

  • Cienkie groty są wręcz stworzone do precyzyjnej pracy. Idealnie nadają się do rozgrzewania stosunkowo niewielkich powierzchni. Co więcej, wykorzystuje się je do lutowania w trudno dostępnych miejscach lub w przypadku gdy elementy elektroniczne znajdują się bardzo blisko siebie. Używając cienkich grotów lutowniczych, ogranicza się ryzyko uszkodzenia pobliskich elementów do minimum.

  • Z kolei grubsze groty świetnie sprawdzą się w przypadku rozgrzewania dużych powierzchni, a także podczas lutowania przewodów elektrycznych o stosunkowo dużej średnicy.

Na rynku można znaleźć zarówno modele o długości 150 mm, jak i 200 mm oraz 260 mm. Wielkość lutownicy należy dopasować do rodzaju wykonywanych prac. Modele oporowe to najlepszy wybór dla osób początkujących, które nie chcą inwestować większych środków w nowoczesne stacje lutownicze. Jeżeli w zestawie nie ma dodatkowych grotów, dobrym pomysłem jest wyposażenie się w kilka różnych końcówek. W praktyce; im więcej grotów tym lutowanie staje się bardziej efektywne i komfortowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o lutownicach kolbowych?

Wybierając konkretny model, warto postawić na sprawdzone i renomowane firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży. W przypadku lutownic kolbowych niewiadomego pochodzenia deklarowane parametry techniczne nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. W praktyce oznacza to więcej błędów popełnianych nawet w trakcie wykonywania teoretycznie prostych prac lutowniczych. Kolejną często pomijaną kwestią jest długość przewodów zasilających. W przypadku, gdy będą zbyt krótkie, mogą ograniczać ruchy, natomiast zbyt długie często wprowadzają chaos na stanowisku pracy. Przed wyborem konkretnego modelu, warto zmierzyć odległość od gniazdka elektrycznego do miejsca, w którym lutownica będzie najczęściej wykorzystywana.

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved