Uchwyty i lupy

Uchwyty i lupy

Każda osoba, która choć raz widziała płytę główną laptopa, smartfona lub tablet, wie, że poszczególne elementy elektroniczne potrafią być niezwykle małe, a wręcz mikroskopijne. Wynika to m.in. z postępującej miniaturyzacji, która od lat jest obecna w branży elektronicznej. Ponadto, często części znajdują się bardzo blisko siebie, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Profesjonalni elektronicy oraz domowi majsterkowicze zazwyczaj używają dodatkowych akcesoriów w trakcie diagnozy, naprawy lub konserwacji układów bądź urządzeń. Ich głównym zadaniem jest poprawa komfortu i efektywności pracy, a także ograniczenie do minimum ryzyka uszkodzenia innych części znajdujących się w pobliżu. Uchwyty i lupy są wręcz niezbędne w trakcie wykonywania precyzyjnych prac, związanych np. z demontażem lub lutowaniem. Jakie modele są najbardziej popularne i na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru takich akcesoriów?

Najważniejsze informacje o lupach

W trakcie diagnozy niewielkich elementów niezwykle trudno gołym okiem dostrzec np. przebarwienia, pęknięcia lub innego rodzaju uszkodzenia. W takich sytuacjach bardzo przydatna okazuje się lupa, dzięki której nawet niewielkie elementy SMD są dobrze widoczne. Na rynku można znaleźć modele cechujące się różną wielkością, a także mocą powiększenia.

  • Klasyczne lupy cechują się najmniejszą uniwersalnością. Nie mają żadnych dodatków i oferują wyłącznie jedną wartość powiększenia. Zazwyczaj są wykorzystywane przez domowych majsterkowiczów i hobbystów.
  • Lupa z podświetleniem, jak sama nazwa wskazuje, jest wyposażona w energooszczędną i wydajną diodę lub kilka diod LED. Przy takim samym stopniu powiększenia, model z podświetleniem pozwala dojrzeć znacznie więcej. Ponadto, dodatkowe źródło światła umożliwia obserwację elementów znajdujących się w trudno dostępnych, zacienionych miejscach.
  • Dużą popularnością cieszą się lupy oferujące różne powiększenia. Zastosowanie dodatkowych soczewek umożliwia szersze wykorzystanie akcesorium i sprawia, że jest bardziej uniwersalne. Na rynku bez problemu można znaleźć egzemplarze oferujące powiększenie x2, x25 i x55. Wybrane modele, oprócz jasnych diod LED, mają również wbudowaną diodę UV, dzięki której można oglądać elementy i powierzenie w ultrafiolecie.

Wybierając konkretną lupę, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Popularne modele mają antypoślizgową rączkę, które ogranicza do minimum możliwość przypadkowego wyślizgnięcia się z ręki. Diody są zasilane przy pomocy baterii, które w większości przypadków są dołączone do zestawu. Na rynku można znaleźć lupy cechujące się zarówno małą, średnią i jak i dużą średnicą. Warto posiadać przynajmniej dwie różne, ponieważ nigdy nie wiadomo, która okaże się potrzebna.

Uchwyty i lupy znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Uniwersalne uchwyty

Podczas pracy elektronika, niezwykle często zachodzi potrzeba wykorzystania obu rąk. W takich sytuacjach niezastąpione okazują się uchwyty popularnie nazywane „trzecią ręką”. Stosuje się je m.in. podczas pracy z płytką PCB. Uchwyt składa się m.in. ze sprężyny, której głównym zadaniem jest bezpieczne dociskanie płytki. Z kolei wcięcia w uchwycie gwarantują stabilne osadzenie i komfortową pracę. Użytkownik może swobodnie obracać płytkę, dzięki czemu praca staje się jeszcze bardziej efektywna i komfortowa. Co jeszcze warto wiedzieć o uchwytach?

  • Wybrane modele są wyposażone w klamry, dzięki którym można stabilnie podtrzymywać elementy cechujące się różnymi rozmiarami i kształtami.
  • Niejednokrotnie uchwyty mają również lupę, której położenie, a także kąt można swobodnie zmienić za pośrednictwem specjalnego wysięgnika.
  • Bardziej rozbudowane modele są wyposażone w oświetlenie LED, a także specjalnie wydzielone miejsce na czyścik oraz gąbkę przeznaczoną do czyszczenia grotu. Co więcej, na uchwycie znajduje się miejsce dla kalafonii. Niejednokrotnie z tyłu uchwytu pojawia się specjalny podajnik na spoiwo lutownicze.

Pomimo szerokiego zastosowania, nawet najbardziej rozbudowane uchwyty charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami. Bez przeszkód można z nich korzystać nawet na małych biurkach.

Solidne i wytrzymałe uchwyty montażowe

W przypadku pracy z ciężkimi elementami niezastąpione są uchwyty montażowe, które w zależności od modelu, mogą utrzymać od kilkudziesięciu, nawet do kilkuset kilogramów.

  • Tak zwane dociski są wykonane z wytrzymałych materiałów, dzięki którym mogą znieść nawet bardzo duże obciążenia. Wykorzystuje się je m.in. w separatorach, celem demontażu wyświetlaczy.
  • Kąt otwarcia i zasięg roboczy może być nieco różny, jednak w każdym przypadku powinien zapewniać komfortową i efektywną pracę.
  • Niejednokrotnie dociski są wyposażone w gumowy element, gwarantujący pełne bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że nie należy przekraczać maksymalnej wagi deklarowanej przez producenta uchwytu. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, gdyż modele pochodzące z niewiadomego źródła mogą spowodować więcej szkód niż pożytku.

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved