Myjki ultradźwiękowe
Czyszczenie elementów elektronicznych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim eliminowanie ryzyka nieprawidłowego działania układów, a nawet całych urządzeń. Postępująca miniaturyzacja sprawia, że ręczne mycie jest niedokładne. Dotarcie do trudno dostępnych miejsc jest praktycznie niemożliwe, nawet przy użyciu specjalnej szczotki ESD. Ponadto, w przypadku szczególnie wrażliwych elementów, sprzyja również powstawaniu uszkodzeń. W praktyce, ręczne czyszczenie przeprowadzone w nieumiejętny sposób może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W profesjonalnych warsztatach elektronicznych i przydomowych pracowniach można znaleźć niezwykle użyteczne myjki ultradźwiękowe. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane m.in. do usuwania resztek po lutowaniu z płytki drukowanej. Co więcej, świetnie sprawdzą się również w czyszczeniu innych elementów elektronicznych.
W jaki sposób działają myjki ultradźwiękowe?
Zasada działania myjek jest zgoła odmienna niż klasycznych urządzeń myjących. Praktycznie każdy sprzęt przeznaczony m.in. do mycia elementów elektronicznych działa na podstawie zjawiska kawitacji. W praktyce można je opisać jako stałe i samoczynne zwiększanie się objętości mikropęcherzyków wypełnionych powietrzem. Za ich przyrost są odpowiedzialne fale ultradźwiękowe, charakteryzujące się niską częstotliwością. Niewielkie pęcherzyki powstają i powiększają się w specjalnym otworze myjącym. Gdy osiągną maksymalną wielkość, następuje ich implozja, która jest przeciwieństwem eksplozji. Jej rezultatem jest bardzo dynamiczna zmiana ciśnienia w pęcherzykach. Cały proces następuje niezwykle gwałtownie w obrębie niewielkich, wręcz mikroskopijnych fragmentów. Jego skutkiem jest odrywanie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, znajdujących się nawet w trudno dostępnych miejscach.
- Myjki ultradźwiękowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do usuwania lekkich, średnich i dużych zabrudzeń.
- Na efektywność ich pracy wpływa m.in. moc, z jaką są wytwarzane fale ultradźwiękowe. Ponadto, nie bez znaczenia jest również ilość użytego roztworu myjącego.
Choć myjki cechują się zaawansowaną konstrukcją i wszechstronnym wykorzystaniem, ich używanie jest niezwykle proste i intuicyjne. Nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy stosować się do zaleceń producenta.
Do czego jeszcze można wykorzystywać myjki ultradźwiękowe?
Myjki są niezwykle przydatne podczas usuwania zabrudzeń z płyt głównych. Podczas kilkuletniej eksploatacji, na ich powierzchni gromadzi się warstwa kurzu i innych zanieczyszczeń, która przykleja się do różnych elementów. W takich sytuacjach wytwarzane ciepło nie jest wystarczająco szybko odprowadzane i może dojść do przegrzania wybranych elementów. Warto pamiętać, że w przypadku np. płyt głównych, nowoczesnych smartfonów i tabletów, poszczególne części znajdują się bardzo blisko siebie. Niestety, w wielu przypadkach ręczne czyszczenie jest niemożliwe i przede wszystkim ryzykowne.
- W takich sytuacjach nieocenione okazują się myjki ultradźwiękowe. Wystarczy włączyć urządzenie, użyć odpowiedniej ilości roztworu i zanurzyć w nim płytę główną. Po upłynięciu czasu deklarowanego przez producenta należy wyjąć czystą część lub element i dokładnie wysuszyć. Warto pamiętać, że podczas suszenia nie wolno stosować zbyt wysokiej temperatury. O ile to możliwe, cały proces suszenia powinien przebiegać w temperaturze pokojowej.
- Myjki ultradźwiękowe są niezwykle użyteczne podczas usuwania wszelkich zanieczyszczeń i zabrudzeń z narzędzi. Niezwykle często wykorzystują je stomatolodzy, ortodonci, a nawet osoby specjalizujące się w renowacji zabytków. Ponadto, myjki ultradźwiękowe można spotkać w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich.
- Dużą popularnością cieszą się również wśród amatorów gier, podczas których wykorzystuje się różnego rodzaju figurki. Ich czyszczenie niejednokrotnie bywa bardzo czasochłonne i nieefektywne. W przypadku wykorzystania myjki ultradźwiękowej wszystkie nawet najtrwalsze zabrudzenia w zakamarkach znikają bez śladu.
Wykorzystanie myjek ultradźwiękowych jest w dużej mierze uzależnione od potrzeb konkretnej osoby. Urządzeniami tego typu, oprócz elementów elektronicznych, można czyścić także części wykonane m.in. ze szkła, metalu lub tworzywa sztucznego.
Myjki ultradźwiękowe znajdziesz w ofercie sklepu Botland.
Rodzaje myjek ultradźwiękowych
Poszczególne modele myjek różnią się między sobą mocą, a także pojemnością zbiornika, do którego wlewa się roztwór myjący oraz wodę.
- W przypadku amatorskich zastosowań, czyli czyszczenia niewielkich części i elementów, dobrym wyborem są modele o mocy około 35 – 40 W i pojemności od 600 mm do 700 ml.
- Kolejny segment to półprofesjonalne myjki ultradźwiękowe, wykorzystywane m.in. w serwisach GSM. Urządzenia tego typu cechują się mocą około 50 W, dzięki czemu są w stanie skutecznie usuwać nawet trudne zabrudzenia.
- Myjki ultradźwiękowe o pojemności powyżej 1 l i mocy ponad 60 W są najczęściej spotykane w profesjonalnych serwisach, a także montażowniach. Ze względu na obszerny pojemnik, można w nich czyścić stosunkowo duże elementy o nieregularnych kształtach.
Bez względu na to, w jakim celu myjka zostanie wykorzystana, użytkownik z pewnością otrzyma lepsze efekty niż przy ręcznym czyszczeniu. Nawet w przypadku półprofesjonalnych i profesjonalnych modeli, koszt zakupu w porównaniu do możliwości, jakie oferuje myjka ultradźwiękowa, jest relatywnie niski.