Myjki ultradźwiękowe

Myjki ultradźwiękowe

Czyszczenie elementów elektronicznych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim eliminowanie ryzyka nieprawidłowego działania układów, a nawet całych urządzeń. Postępująca miniaturyzacja sprawia, że ręczne mycie jest niedokładne. Dotarcie do trudno dostępnych miejsc jest praktycznie niemożliwe, nawet przy użyciu specjalnej szczotki ESD. Ponadto, w przypadku szczególnie wrażliwych elementów, sprzyja również powstawaniu uszkodzeń. W praktyce, ręczne czyszczenie przeprowadzone w nieumiejętny sposób może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W profesjonalnych warsztatach elektronicznych i przydomowych pracowniach można znaleźć niezwykle użyteczne myjki ultradźwiękowe. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane m.in. do usuwania resztek po lutowaniu z płytki drukowanej. Co więcej, świetnie sprawdzą się również w czyszczeniu innych elementów elektronicznych.

W jaki sposób działają myjki ultradźwiękowe?

Zasada działania myjek jest zgoła odmienna niż klasycznych urządzeń myjących. Praktycznie każdy sprzęt przeznaczony m.in. do mycia elementów elektronicznych działa na podstawie zjawiska kawitacji. W praktyce można je opisać jako stałe i samoczynne zwiększanie się objętości mikropęcherzyków wypełnionych powietrzem. Za ich przyrost są odpowiedzialne fale ultradźwiękowe, charakteryzujące się niską częstotliwością. Niewielkie pęcherzyki powstają i powiększają się w specjalnym otworze myjącym. Gdy osiągną maksymalną wielkość, następuje ich implozja, która jest przeciwieństwem eksplozji. Jej rezultatem jest bardzo dynamiczna zmiana ciśnienia w pęcherzykach. Cały proces następuje niezwykle gwałtownie w obrębie niewielkich, wręcz mikroskopijnych fragmentów. Jego skutkiem jest odrywanie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, znajdujących się nawet w trudno dostępnych miejscach.

  • Myjki ultradźwiękowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do usuwania lekkich, średnich i dużych zabrudzeń.
  • Na efektywność ich pracy wpływa m.in. moc, z jaką są wytwarzane fale ultradźwiękowe. Ponadto, nie bez znaczenia jest również ilość użytego roztworu myjącego.

Choć myjki cechują się zaawansowaną konstrukcją i wszechstronnym wykorzystaniem, ich używanie jest niezwykle proste i intuicyjne. Nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy stosować się do zaleceń producenta.

Do czego jeszcze można wykorzystywać myjki ultradźwiękowe?

Myjki są niezwykle przydatne podczas usuwania zabrudzeń z płyt głównych. Podczas kilkuletniej eksploatacji, na ich powierzchni gromadzi się warstwa kurzu i innych zanieczyszczeń, która przykleja się do różnych elementów. W takich sytuacjach wytwarzane ciepło nie jest wystarczająco szybko odprowadzane i może dojść do przegrzania wybranych elementów. Warto pamiętać, że w przypadku np. płyt głównych, nowoczesnych smartfonów i tabletów, poszczególne części znajdują się bardzo blisko siebie. Niestety, w wielu przypadkach ręczne czyszczenie jest niemożliwe i przede wszystkim ryzykowne.

  • W takich sytuacjach nieocenione okazują się myjki ultradźwiękowe. Wystarczy włączyć urządzenie, użyć odpowiedniej ilości roztworu i zanurzyć w nim płytę główną. Po upłynięciu czasu deklarowanego przez producenta należy wyjąć czystą część lub element i dokładnie wysuszyć. Warto pamiętać, że podczas suszenia nie wolno stosować zbyt wysokiej temperatury. O ile to możliwe, cały proces suszenia powinien przebiegać w temperaturze pokojowej.
  • Myjki ultradźwiękowe są niezwykle użyteczne podczas usuwania wszelkich zanieczyszczeń i zabrudzeń z narzędzi. Niezwykle często wykorzystują je stomatolodzy, ortodonci, a nawet osoby specjalizujące się w renowacji zabytków. Ponadto, myjki ultradźwiękowe można spotkać w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich.
  • Dużą popularnością cieszą się również wśród amatorów gier, podczas których wykorzystuje się różnego rodzaju figurki. Ich czyszczenie niejednokrotnie bywa bardzo czasochłonne i nieefektywne. W przypadku wykorzystania myjki ultradźwiękowej wszystkie nawet najtrwalsze zabrudzenia w zakamarkach znikają bez śladu.

Wykorzystanie myjek ultradźwiękowych jest w dużej mierze uzależnione od potrzeb konkretnej osoby. Urządzeniami tego typu, oprócz elementów elektronicznych, można czyścić także części wykonane m.in. ze szkła, metalu lub tworzywa sztucznego. 

Rodzaje myjek ultradźwiękowych

Poszczególne modele myjek różnią się między sobą mocą, a także pojemnością zbiornika, do którego wlewa się roztwór myjący oraz wodę.

  • W przypadku amatorskich zastosowań, czyli czyszczenia niewielkich części i elementów, dobrym wyborem są modele o mocy około 35 – 40 W i pojemności od 600 mm do 700 ml.
  • Kolejny segment to półprofesjonalne myjki ultradźwiękowe, wykorzystywane m.in. w serwisach GSM. Urządzenia tego typu cechują się mocą około 50 W, dzięki czemu są w stanie skutecznie usuwać nawet trudne zabrudzenia.
  • Myjki ultradźwiękowe o pojemności powyżej 1 l i mocy ponad 60 W są najczęściej spotykane w profesjonalnych serwisach, a także montażowniach. Ze względu na obszerny pojemnik, można w nich czyścić stosunkowo duże elementy o nieregularnych kształtach.

Bez względu na to, w jakim celu myjka zostanie wykorzystana, użytkownik z pewnością otrzyma lepsze efekty niż przy ręcznym czyszczeniu. Nawet w przypadku półprofesjonalnych i profesjonalnych modeli, koszt zakupu w porównaniu do możliwości, jakie oferuje myjka ultradźwiękowa, jest relatywnie niski.

worldofsoldering.com © 2020 / All Rights Reserved