Kalafonie i topniki

Kalafonie i topniki

Choć jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego warsztatu i domowej pracowni jest lutownica, to bez dodatkowych akcesoriów i produktów jest praktycznie bezużyteczna. Prawidłowo wykonany lut powinien cechować się nie tylko połyskliwością i gładką strukturą, ale przede wszystkim trwałością. Podstawowym parametrem decydującym o jego jakości jest odpowiednie ustawienie temperatury zadawanej na grot. Co więcej, niezwykle istotne jest dobrze dobrane spoiwo lutownicze, wyróżniające się wysoką czystością. Nie bez znaczenia są również dodatki. Kalafonia to nic innego jak żywica, a tak naprawdę jej pozostałość po procesie destylacji. Żywica jest najczęściej pozyskiwana z drzew iglastych, dlatego cechuje się intensywnym zapachem. Obecnie trudno wyobrazić sobie lutowanie bez odpowiednio dobranego topnika, który przyspiesza i ułatwia cały proces.

Kalafonie i topniki znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Najważniejsze informacje o kalafonii

Obecnie kalafonie dostępne w sklepach są wzbogacane o specjalne aktywatory, których głównym zadaniem jest ułatwienie lutowania. Na rynku można znaleźć opakowania zawierające 20 g, 40 g lub 100 g kalafonii. Warto wiedzieć, że z powodzeniem można ją rozpuścić w denaturacie lub czystym spirytusie. Tak przygotowaną miksturę można bezpiecznie położyć na ścieżki płytki ESD. Do tego celu najlepiej użyć pędzla lub szczotki z ochroną antyelektrostatyczną. Warstwa kalafonii skutecznie zabezpiecza miedź przed ultenianiem, a także ułatwia lutowanie. Co więcej, jest niezwykle wydajna. Nawet najmniejsze opakowanie wystarcza na bardzo długi czas. Niejednokrotnie lutowania muszą zachować swoje właściwości przez wiele lat, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby wykonywać je jak najdokładniej.

Rodzaje topników

Wybór właściwego topnika jest kluczowym elementem podczas pracy z lutownicą. Na rynku można znaleźć m.in. preparaty różniące się od siebie składem, a także konsystencją.

  • Topniki w płynie są dostępne zarówno w niewielkich 15 ml opakowaniach, średnich o pojemności 50, jak i większych mieszczących aż 100 ml. Oczywiście w sklepach można znaleźć również większe i mniejsze opakowania. Topniki w płynie są wykorzystywane m.in. do lutowania maszynowego, a także do pobielania końcówek przewodów. Co więcej, świetnie sprawdzają się podczas lutowania pasywowanych powierzchni oraz do montażu mieszanego. Dużą popularnością cieszą się topniki w płynie z technologią no clean, dzięki której po użyciu preparatu nie jest wymagane mycie płytki. Trzeba jednak pamiętać, że zachowanie czystości jest niezwykle istotne, dlatego po zakończonym lutowaniu warto dokładnie obejrzeć płytkę i w razie konieczności delikatnie usunąć zabrudzenia. Niektórzy producenci do topników w płynie dodają również pędzelki, przy pomocy których można precyzyjnie rozprowadzić substancje po wybranej powierzchni.
  • W przypadku lutowania elementów SMD i BGA niezwykle przydatny okazuje się topnik w formie pisaka. Zawarty w nim roztwór charakteryzuje się średnią aktywnością. Najczęściej jest to połączenie kalafonii, alkoholu i różnego rodzaju dodatków pełniących funkcję aktywatorów pochodzenia organicznego. W zależności od producenta i konkretnego egzemplarza najczęściej pojemność pisaka waha się od kilku do kilkunastu ml. Niezwykle wygodny aplikator umożliwia precyzyjne dozowanie topnika i swobodnie używanie go nawet w trudno dostępnych miejscach. Na rynku można znaleźć produkty cechujące się technologią no clean.
  • Topniki w żelu idealnie sprawdzają się w przypadku lutowania z elementami BGA, SMD oraz PLCC. Jedną z najważniejszych zalet topników tego typu jest długi czas zachowywania swoich właściwości po aplikacji. Ponadto, preparat w żelu topi się tylko w niewielkiej odległości od grotu. Wielu producentów oferuje topniki w żelu w formie strzykawek, dzięki którym precyzyjna aplikacja nie stanowi żadnego problemu. W sklepach są dostępne zarówno małe opakowania o pojemności około 1 ml, a także większe, mieszczące kilkanaście ml.

Wykorzystując topniki, można szybko i bezpiecznie przylutować połączenie bez używania świeżej cyny. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość topnika nie jest zalecana, gdyż skutkuje obniżeniem jakości i trwałości lutowań.

Pozostałe preparaty

Niejednokrotnie zachodzi potrzeba zabezpieczenia obwodów drukowanych przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. wilgoć. W takim przypadku nieocenione okazują się preparaty wykorzystywane do bezprądowego cynowania miedzi. W wyniku kąpieli, na płytce PCB tworzy się szczelna warstwa, której grubość najczęściej zawiera się w zakresie od 5 μm do 12 μm. Powstała powłoka wyróżnia się bardzo dobrą przepuszczalnością. Warto jednak pamiętać, że preparaty tego typu działają drażniąco na oczy, dlatego podczas ich używania należy zachować szczególną ostrożność. Kąpiele należy przeprowadzać w okularach i masce ochronnej. Ponadto, pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pochłaniacza oparów wyposażonego w filtr węglowy, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia.

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved