Gąbki i czyściki

Gąbki i czyściki

Wyposażenie warsztatu elektronicznego i przydomowej pracowni nie składa się wyłącznie z mierników, lutownicy, zasilacza i innych urządzeń. Dużą rolę odgrywają również akcesoria, które wpływają na efektywność i komfort pracy. Najbardziej newralgiczną częścią każdej lutownicy jest grot. Podczas eksploatacji urządzenia, jest narażony nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także nadmierne zużycie. Grot lutownic transformatorowych obecnie charakteryzuje się ograniczonym zastosowaniem i jest wykonany z miedzianego drutu. W przypadku nowoczesnych stacji lutowniczych trzpień jest pokryty wieloma warstwami różnych metali. Bez względu na to, z czego trzpień został wykonany, należy o niego odpowiednio dbać. Służą do tego specjalne czyściki i gąbki, które w bezpieczny sposób usuwają z trzpienia wszelkie zanieczyszczenie. Po każdym lutowaniu grot powinien być dokładnie wyczyszczony, dzięki czemu jego żywotność znacząco wzrasta. Co warto wiedzieć o akcesoriach przeznaczonych do czyszczenia grotów?

Dobre praktyki w procesie lutowania

Gdy w połowie 2006 roku weszło w życie rozporządzenie Unii Europejskiej, dotyczące ograniczenia używania spoiwa lutowniczego z dodatkiem ołowiu, zaczęto używać cyn bezołowiowych. Warto wiedzieć, że lutowie tego typu ma wyższą temperaturę topnienia niż spoiwo lutownicze z dodatkiem ołowiu. W wyniku tego grot lutownicy musi być rozgrzewany do jeszcze wyższych temperatur. Ponadto, trzpień jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, które zdarzają się nawet doświadczonym elektronikom. Nie bez znaczenia są też substancje chemiczne. Topnik, którego głównym zadaniem jest usunięcie tlenków i ułatwienie lutowania, niestety destrukcyjnie działa na trzpień lutownicy. Resztki topnika osadzają się na grocie i poprzez rozgrzewanie i ochładzanie, silnie do niego przywierają. Niejednokrotnie zachodzi potrzeba lutowania zanieczyszczonej płytki, która również skraca żywotność trzpienia. Warto wiedzieć, że nieumiejętne czyszczenie grotu może wyrządzić więcej złego niż dobrego, dlatego warto stosować przeznaczone do tego akcesoria.

  • Podczas produkcji czyścików, najczęściej wykorzystuje się wióry mosiężne. Czyścik szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie usuwa pozostałości m.in. kalafonii i cyny z grotu. Warto pamiętać, że używając czyścika, nie trzeba go niczym zwilżać. Zastosowanie mosiężnych wiórek sprawia, że czyścik jest niezwykle trwały i zachowuje swoje właściwości przez bardzo długi czas. 

  • Na rynku są dostępne także czyściki z podstawką, dzięki której czyszczenie trzpienia jest jeszcze bardziej komfortowe. W kwestii podstawki, do wyboru są modele wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Ponadto, warto sprawdzić obecność nóżek antypoślizgowych, które idealnie sprawdzają się w przypadku śliskich biurek i stołów. Wybrane czyściki mają również przyssawkę, dzięki której można ich używać praktycznie na każdej powierzchni.

Gąbki i czyściki znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Czyściki idealnie sprawdzą się do usuwania wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni grotów lutownic transformatorowych i kolbowych. Warto pamiętać, że po dokładnym oczyszczeniu trzpienia, dobrą praktyką jest pokrycie go cyną z dodatkiem topnika. Dzięki temu zabiegowi lutowność zostanie znacząco poprawiona. Czysty, dobrze utrzymany grot zapewnia szybsze i bardziej efektywne lutowanie. Bez względu na rodzaj używanej lutownicy, trzpień zawsze powinien być czysty.

Praktyczne gąbki do czyszczenia grotów

Trzpienie w nowoczesnych stacjach lutowniczych są szczególnie wrażliwe na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie można pozwolić, aby resztki topnika lub kalafonii utrwaliły się na jego powierzchni. Wysokiej jakości groty należy czyścić zwilżonymi gąbkami. Ich struktura jest tak dobrana, aby z jednej strony nie uszkodzić grotu, z drugiej zaś skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Im trzpień lutownicy będzie częściej czyszczony, tym trudniej będą się na nim osadzać i utrwalać niepożądane substancje.

Czym jeszcze można czyścić grot lutownicy?

Salmiak, a tak naprawdę chlorek amonu, w naturze występuje stosunkowo rzadko, jako tak zwany salmiak rodzimy. Otrzymuje się go również w wyniku reakcji amoniaku i kwasu solnego. Oferowany jest najczęściej w formie prostokątnego kamienia, przeznaczonego do czyszczenia grotów lutownic transformatorowych. Wykorzystuje się go w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, które negatywnie wpływają na jakość i komfort lutowania.

  • W jaki sposób odbywa się czyszczenie? Na początku należy rozgrzać grot. Kolejnym krokiem jest delikatne pocieranie trzpieniem o powierzchnię salmiaka. Dzięki wysokiej temperaturze, na powierzchni kamienia zacznie wydzielać się kwas solny, który skutecznie i szybko usuwa wszystkie zabrudzenia.

Warto pamiętać, że po zakończonym czyszczeniu należy zobojętnić odczyn. Używanie salmiaka powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest również wykorzystywanie pochłaniacza oparów, wyposażonego w filtr węglowy.

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved