Pędzle i szczotki ESD

Pędzle i szczotki ESD

Zabrudzenia i naloty mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń w działaniu układów elektronicznych, a nawet całych urządzeń. Usuwanie ich zwykłą szczotką może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia mechanicznego, ale przede wszystkim do wyładowania elektrostatycznego. W takiej sytuacji szczególnie wrażliwe elementy zostają trwale uszkodzone. EDS z ang. electronic static discharge, czyli wyładowania elektrostatyczne, są niezwykle niebezpieczne szczególnie w trakcie czyszczenia. Kiedy zwykła szczotka lub pędzel intensywnie ociera się o zabrudzony element bądź powierzchnie, nie trudno o wyładowanie. Profesjonalni elektronicy, serwisanci, montażyści i inne osoby dbające o bezpieczeństwo, używają specjalnych pędzli i szczotek ESD, które zapobiegają powstawaniu wyładowań. Co warto o nich wiedzieć i jakie modele można spotkać na rynku?

Ciekawostki dotyczące pędzli i szczotek ESD

Wyładowania elektrostatyczne powstają również podczas ocierania się materiału. W praktyce nie można tego zjawiska całkowicie wykluczyć. Stosuje się jednak specjalne maty ESD, opaski uziemiające, a także akcesoria do czyszczenia, wykonane ze specjalnych materiałów. Ponadto, wielu elektroników zakłada odpowiednią odzież i obuwie, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia delikatnych elementów jest ograniczone do minimum. Pędzle i szczotki ESD wykorzystuje się podczas diagnozy, naprawy, montażu a także konserwacji, dlatego powinny znaleźć się w każdym warsztacie elektronicznym.

  • Szczególnie wrażliwe są układy CMOS, diody LED, niewielkie tranzystory polowe oraz wiele innych elementów. Co prawda, w niektórych przypadkach producent wyposażył poszczególne podzespoły w zabezpieczenie, jednak mogą one okazać się zbyt słabe.

W przypadku gdy konieczne jest dokładne wyczyszczenie powyższych elementów, niezwykle przydatne okazują się szczotki i pędzle ESD. Na rynku można znaleźć akcesoria tego typu, różniące się od siebie m.in. rozmiarem, a także materiałem wykorzystywanym do ich produkcji. Przy pomocy pędzli i szczotek można nie tylko czyścić, ale również bezpiecznie myć wrażliwe układy elektroniczne.

Pędzle i szczotki ESD znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Szczotki ESD

Akcesoria do mycia i czyszczenia elementów elektronicznych są wykonane m.in. z tworzywa sztucznego. Specjalnie dobrany skład chemiczny zapobiega powstawaniu ładunków elektrostatycznych oraz gwarantuje skuteczne odprowadzanie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w trakcie czyszczenie, czyli de facto tarcia np. o powierzchnię płytki drukowanej, może dojść do wyładowania. Szczotki ESD wykonane ze specjalnego tworzywa są dostępne w różnych rozmiarach. Od całkiem małych, wykorzystywanych do precyzyjnych prac, po średnie i duże egzemplarze, które idealnie sprawdzą się podczas czyszczenia większych powierzchni. Duże modele są wyposażone w wygodny uchwyt, zapewniający wysoki komfort pracy nawet w przypadku długiego czyszczenia. Co więcej, jest specjalnie wyprofilowany, dzięki czemu gwarantuje pewny chwyt. Włosie szczotki jest na tyle twarde, aby skutecznie usuwać wszelkie zabrudzenia i jednocześnie bezpieczne nawet dla delikatnych elementów.

Pędzle ESD

Do usuwania zabrudzeń z elementów elektronicznych i płytek PCB wykorzystuje się również pędzle ESD. Na rynku można znaleźć m.in. modele wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna. Identycznie jak w przypadku szczotek, włosie pędzli jest na tyle sztywne, aby skutecznie usunąć np. resztki topnika, nie uszkadzając przy tym żadnych elementów. Włosie pędzli jest gęste, dzięki czemu czyszczenie elektroniki przebiega błyskawicznie. Na rynku można znaleźć akcesoria do czyszczenia o różnej długości i szerokości.

  • Pędzle ESD wykorzystuje się m.in. do bezpiecznego i szybkiego czyszczenia płyt głównych nie tylko komputerów, ale również smartfonów i tabletów.
  • Co więcej, świetnie sprawdza się usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się pomiędzy np. kondensatorami i złączami.
  • Aby lepiej zabezpieczyć płytkę drukowaną, wiele osób stosuje specjalne lakiery ochronne. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym zadaniem jest ochrona płytki m.in. przed czynnikami zewnętrznymi. Do nałożenia lakieru idealnie nadają się pędzle ESD. Warto pamiętać, że po zakończeniu pracy, pędzel należy dokładnie umyć i wysuszyć.
  • W niektórych przypadkach zachodzi konieczność ręcznego nałożenia soldermaski, której zadaniem jest m.in. ochrona ścieżek. W tym przypadku również pędzle ESD są najlepszym wyborem do szybkiego i bezpiecznego nałożenia maski lutowniczej.

Kurz jest jednym z największych wrogów elementów elektronicznych. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku laptopów. Im szczelniejsza warstwa zanieczyszczeń, tym wytwarzane ciepło jest mniej efektywnie odprowadzane. Niestety, w skrajnych przypadkach dochodzi do przegrzania i nieodwracalnego uszkodzenia wybranych elementów elektronicznych. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić m.in. płytę główną, przy pomocy pędzli lub szczotek ESD. Akcesoria tego typu są stosunkowo niedrogie, a skutecznie zabezpieczają przed wyładowaniami elektrostatycznymi, których konsekwencją mogą być kosztowne awarie.

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved