Jak i czym wyczyścić grot lutownicy?

Grot w lutownicy to bardzo ważny element, od którego zależy czy lutowanie będzie odbywało się sprawnie – zadbaj o swoją lutownicę.

Czystość grota w lutownicy wpływa nie tylko na wygodę jego użytkowania, ale też na jego żywotność. Zadbaj o ten element i ciesz się sprawnym lutowaniem.

Czym jest lutownica?

Lutownica to narzędzie wykorzystywane przez każdego elektronika. Dzięki niej lutujący jest w stanie rozgrzać spoiwo (w elektronice najczęściej cynę), która ma za zadanie połączyć dwa metalowe elementy tak, aby te przewodziły energię elektryczną. Najpopularniejsze wśród elektroników obecnie są lutownice oporowe (z grzałką) – najczęściej jest to stacja lutownicza ze specjalną kolbą na kablu, na której końcu znajduje się grot. Grot jest elementem, który bezpośrednio styka się z elementami, które mają zostać rozgrzane. W wyniku pracy często ulega on zanieczyszczeniu, co w ostatecznym rozrachunku utrudnia, a nierzadko nawet uniemożliwia pracę.

Czyszczenie grotu lutownicy? Najpierw naucz się zapobiegać!

Można unikać sytuacji, w której grot lutownicy przestaje być zdatny do użytku. Chodzi przede wszystkim o regularne utrzymywanie go w dobrym stanie – czyli między innymi o niepozwalanie na przypalanie się na nim materiałów, do których nie jest przeznaczony. Należy na to uważać również ze względów bezpieczeństwa – zetknięcie grota rozgrzanego do ponad 200 stopni Celsjusza może skutkować powstaniem niekontrolowanego pożaru. Dodatkowo topiący się plastik lub inny materiał może wytwarzać szkodliwe opary mogące wyrządzić szkodę w każdym organizmie, w którym substancja dostanie się do płuc (na przykład wskutek oddychania). Kolejnym ważnym aspektem mającym wpływ na trwałość oraz czystość grota lutownicy jest jego prawidłowe użytkowanie. W szczególności młodzi elektronicy często popełniają różnego rodzaju błędy – jednym z najczęstszych jest topienie cyny bezpośrednio za pomocą lutownicy, a nawet przenoszenie jej na grocie. Według sztuki należy rozgrzać elementy, które mają zostać zlutowane i to do nich należy przyłożyć cynę. Dzięki temu ta nie będzie “kleiła” się do grota, ani nie ulegnie ona przypaleniu, a tym samym nie pozostawi zabrudzeń. Kolejnym ważną czynnością, dzięki której zadbasz o swój grot jest namoczenie wodą specjalnej gąbki, jeszcze przed rozpoczęciem pracy z lutownicą. Jest ona nasączona specjalnym preparatem, który ułatwia czyszczenie z cyny. Jeśli w trakcie lutowania coś znajdzie się na grocie – wystarczy dosłownie zetrzeć to o namoczoną gąbkę. Ta mimo wysokiej temperatury lutownicy nie ulegnie uszkodzeniu dzięki wodzie. Zachowując te zasady maksymalnie wydłużasz czas pracy grota. Mimo wszystko w pewnym momencie dojdzie do sytuacji, kiedy grot lutownicy będzie wymagał konserwacji. Może też zdarzyć się, że w wyniku przypadku znajdą się na nim zanieczyszczenia, które przypalą się i nie będzie dało się ich łatwo zetrzeć – wtedy warto wiedzieć jak wyczyścić grot lutownicy.

Czym czyścić grot lutownicy?

Najprostszą metodą jest korzystanie z tak zwanego czyścika. To narzędzie, które wykonane jest z wiórów metalowych, znajdujących się w przeznaczonym do tego celu pojemniku. Grot lutownicy należy wcisnąć do środka na siłę i obracać wokół jego własnej osi – w ten sposób szybko pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń. Ważne jest, żeby taką operację wykonać jak najszybciej po zabrudzeniu, ponieważ ze względu na wysoką temperaturę, zwlekanie tylko pogorszy sytuację. Podobną rolę do czyścika pełni powyżej wspomniana namoczona wodą gąbka, ta jednak zadziała tylko w momencie, kiedy osad jeszcze nie przywarł do grota. Jeżeli jeszcze nie posiadasz czyścika, alternatywą jest zwykły druciak do mycia naczyń. Warto jednak uważać z rozwiązaniami, które nie są dedykowane do lutownic, żeby na przykład nie uszkodzić nawierzchni grota.

Co zrobić po wyczyszczeniu grota?

Po wykonaniu takiej operacji dobrze jest rozgrzaną lutownicę wetkną w kalafonię. Dzięki temu grot zostanie pokryty jej cienką warstwą, która nie tylko zabezpieczy element przed kolejnymi przepaleniami, ale też wesprze podczas lutowania. Zamiast kalafonii możesz także użyć topnika. Ostatecznie możesz jeszcze pokryć grot warstwą cyny.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Add Comment

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved