Lutowanie jest jedną z podstawowych umiejętności każdego elektronika lub miłośnika tej dziedziny techniki. Czy różnią się od siebie lutownice?

Lutownica kolbowa i pistoletowa to z pozoru takie same urządzenia, jednak w praktyce znacząco się od siebie różnią.

Wybór pierwszej lub kolejnej lutownicy ma kolosalne znaczenie, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto poznać różnice pomiędzy nimi. W tym artykule opisujemy lutownice kolbowe i pistoletowe. Te urządzenia charakteryzują się umiarkowaną ceną zakupu i uniwersalnym zastosowaniem. Osoby początkujące zachęcamy do zagłębienia się w poradnik o lutowaniu, dostępny pod tym linkiem.

Lutownica kolbowa – najważniejsze informacje

Przede wszystkim lutownice kolbowe wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami i niską wagą. Z tego powodu ich użytkowanie jest bardzo komfortowe. Mała średnica urządzenia sprawia, że każda osoba może swobodnie lutować i rozlutowywać nawet niewielkie elementy elektroniczne.

  • Przeważnie producenci wyposażają swoje urządzenia w przewód zasilający o długości około 1 m. W zdecydowanej większości przypadków jest on w zupełności wystarczający.
  • Lutownica kolbowa jest najczęściej wybierana przez początkujących entuzjastów elektroniki. Przeważnie wykorzystuje się ją do pracy przy układach elektronicznych. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas montażu SMD, jak i THT.
  • Moc lutownic kolbowych waha się w przedziale od kilku (w przypadku modeli zasilanych przez port USB) do 100 W. Im wyższa moc lutownicy, tym szybciej nagrzewa się grot.

Jedną z największych zalet urządzeń tego typu jest możliwość wymiany grotów. Zakup nawet rozbudowanych zestawów nie wiąże się z dużym wydatkiem.

Lutownica pistoletowa – co warto o niej wiedzieć?

Jak sama nazwa wskazuje, lutownice pistoletowe przypominają swoim kształtem pistolet. Wybrane modele są wyposażone w regulację mocy grzania. Przykładowo, naciskając przycisk znajdujący się na obudowie, użytkownik może wybierać np. pomiędzy 25 a 130 watami. Oczywiście przekłada się to na temperaturę zadaną na grot. Przy powyższych parametrach będzie to odpowiednio 200 ℃ lub 450℃. W przypadku innych parametrów elektrycznych minimalna i maksymalna temperatura może się różnić.

  • Lutownica pistoletowa jest często wyposażona w ceramiczną grzałkę charakteryzującą się długą żywotnością.
  • Identycznie jak w przypadku lutownic kolbowych, użytkownik ma możliwość wymiany grotów. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że precyzyjne lutowanie wymaga użycia innych grotów niż przy łączeniu dużych elementów.

Najczęściej spotykana długość przewodu zasilającego to 1 m. Z kolei napięcie zasilania waha się w przedziale od 220 V do 240 V.

Kluczowe różnice pomiędzy lutownicą pistoletową a kolbową

Pierwszą i najważniejszą różnicą pomiędzy opisywanymi modelami jest ich kształt. Lutownica pistoletowa jest większa i przeważnie cięższa od modelu kolbowego. Z tego powodu do precyzyjnych prac zaleca się raczej wykorzystywanie lutownicy kolbowej. Oczywiście model pistoletowy również powinien sobie poradzić, zwłaszcza z grotem o małej średnicy.

  • Drugą istotną różnicą jest możliwość zmiany temperatury zadawanej na grot. Tę funkcjonalność oferują lutownice pistoletowe, z kolei modele kolbowe co do zasady pracują ze stałą mocą, np. 60 W. Warto jednak dodać, że regulacja temperatury nie jest tak precyzyjna, jak w przypadku stacji lutowniczych. W większości przypadków użytkownik ma do wyboru dwa tryby pracy.
  • Kolejną różnicą jest moc. Większość lutownic kolbowych charakteryzuje się mocą do 100 W. Oczywiście można znaleźć modele charakteryzujące się mocą nawet 200 W, jednak są one kilkukrotnie droższe. Podstawowa lutownica pistoletowa pracuje z mocą 130 W, dzięki czemu czas potrzebny do rozgrzania grotu jest zredukowany do minimum.

Cena, jaką trzeba zapłacić za podstawowe modele lutownic kolbowych i pistoletowych jest zbliżona. Oczywiście w trakcie zakupu warto zainwestować również w cynę, pastę lutowniczą, plecionkę lub odsysacz, a także kalafonię i topnik. Dobrym pomysłem jest też zakup uchwytu, który znacząco poprawia komfort i efektywność lutowania. Więcej wartościowych informacji dotyczących dodatkowych akcesoriów do lutowania można znaleźć, klikając w ten link.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved