Czym różnią się od siebie poszczególne groty? Które modele są najbardziej uniwersalne? Jaki grot do lutownicy wybrać?

Rodzaje grotów do lutownicy – przegląd modeli. O czym warto pamiętać przed zakupem grotu lutowniczego? Praktyczne informacje dla początkujących.

Grot lutownicy – podstawowe informacje

Stacje lutownicze i lutownice grotowe w przeważającej większości przypadków zapewniają możliwość szybkiej wymiany grotu. Taka funkcjonalność ma dwie zasadnicze zalety. Pierwszą z nich jest uniwersalność. Jedno urządzenie może być wykorzystywane do najpopularniejszych technik lutowania. Ponadto w razie uszkodzenia grotu lub zbyt dużego zanieczyszczenia można go szybko wymienić na nowy. Z czego wykonany jest grot lutownicy?

  • Wszystko zależy od konkretnego modelu i producenta. W przypadku lutownic transformatorowych, do produkcji grotów wykorzystuje się miedź.
  • Z kolei grot lutownicy kolbowej jest przeważnie wykonany z metalu lub aluminium. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej powłoki wydłuża żywotność i zapobiega utlenianiu.

Czym powinien wyróżniać się wysokiej jakości grot? Przede wszystkim dobrym przewodnictwem cieplnym, które w praktyce oznacza szybkie nagrzewanie do zadanej temperatury. Kolejnym wyróżnikiem jest odporność na uszkodzenia i zarysowania, która w konsekwencji przekłada się na zachowanie pierwotnych właściwości przez długi czas. Warto również pamiętać, że nawet najwyższej jakości groty produkowane przez renomowane firmy muszą być każdorazowo czyszczone po zakończonej pracy. Do tego celu wykorzystuje się specjalne gąbki lub czyściki wykonane m.in. z wiórek mosiężnych. Na powierzchni grotu mogą gromadzić się resztki spoiwa lutowniczego i topnika, które trzeba usunąć. Więcej informacji o czyścikach można znaleźć pod tym linkiem.

Jaki grot do lutownicy wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od sposobu wykorzystania lutownicy. Grot przeznaczony do lutowania przewodów charakteryzujących się dużą średnicą różni się od grotu wykorzystywanego do pracy z niewielkimi elementami elektronicznymi. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadania zestawu grotów wyróżniających się różnym przeznaczeniem. Dobra wiadomośc jest taka, że zakup rozbudowanych kompletów renomowanych firm nie wiąże się z dużym wydatkiem. Ponadto prawidłowa eksploatacja sprawia, że można je wykorzystywać przez długi czas.

Najpopularniejsze rodzaje grotów do lutownicy

Podział grotów lutowniczych wynika z ich kształtu, a co za tym idzie zastosowania. W obrębie konkretnego typu grotu można dodatkowo wyróżnić kilka wielkości. Rozmiar grotu należy dopasować do wielkości lutowanych elementów.

  • Groty typu B charakteryzują się największą popularnością, która wynika przede wszystkim z uniwersalnego zastosowania. Jego kształt pozwala na pracę w każdym kierunku. Ze względu na wszechstronne wykorzystanie, jest świetnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Grot typu B świetnie sprawdzi się w przypadku lutowania SMD, a także pracy punktowej. Można go również wybrać w przypadku lutowania wykorzystującego technikę przeciągania.
  • Z kolei groty BCM są stosowane przede wszystkim do poprawiania połączeń. Idealnie sprawdzają się w sytuacji, w której ilość spoiwa lutowniczego nie jest zbyt duża. Więcej informacji dotyczących cyny i past lutowniczych można znaleźć pod tym linkiem.
  • Groty lutownicze BC wyróżniają się ściętą konstrukcją. Przeważnie wykorzystuje się je do cynowania przewodów ołowianych. Ponadto grot lutownicy typu BC, który kształtem przypomina ukośnie ścięty stożek wykorzystuje się w technikach lutowania obejmujących przeciąganie.
  • Grot typu D składa się z krawędzi i powierzchni przedniej. Takie rozwiązanie sprawia, że można wykorzystywać go na dwa różne sposoby.
  • Groty typu I są ostro zakończone, dzięki czemu idealnie nadają się do precyzyjnego lutowania mikroelementów elektronicznych. Ponadto są wykorzystywane do naprawiania obwodów elektronicznych.
  • Zakrzywiony kształt grotu J sprawia, że można nim pracować zarówno z wykorzystaniem powierzchni bocznej, jak i końcówki.
  • Grot K przypomina kształtem nóż. Jego konstrukcja umożliwia lutowanie zarówno w konkretnym punkcie, jak i wzdłuż danej linii oraz samą powierzchnią boczną.
  • Grot R został zaprojektowany z myślą o demontażu elementów SMD. Dzięki wyżłobieniu błyskawicznie podgrzewa luty z obu stron.

Czy trzeba od razu kupować wszystkie rodzaje grotów lutowniczych? Oczywiście, że nie. Na początek najlepszym wyborem są uniwersalne modele, które pozwolą na wykonanie większości prac związanych z lutowaniem. Ważne, aby wybierać groty dobrej jakości, które wyróżniają się wydłużoną żywotnością. Stopniowo warto dokupować kolejne typy grotów charakteryzujących się konkretnym zastosowaniem.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Add Comment

worldofsoldering.com © 2023 / All Rights Reserved